Stěžejní částí projektu Dejme potravinám druhou šanci je Veřejná lednice, která mohla být spuštěna díky podpoře města Rožnov p. Radhoštěm.


Veřejná lednice

Základní smysl projektu spočívá v umístění lednice do veřejného prostoru tak, aby byla přístupna všem bez rozdílu. Na jedné straně do ní může každý cokoliv dát, na straně druhé si z ní může každý cokoliv vzít.


Veřejné lednice fungují v Praze, Brně, Ostravě i dalších městech. Stejný nápad byl vyzkoušen na Slovensku. Podobné projekty fungují po celé Evropě i Americe. Hlavním posláním je minimalizovat plýtvání s potravinami.


Využívat lednici může každý – mladí, kteří mají v noci hlad, maminky, které jdou náhodou kolem, kuchařští dobrodruzi, kteří hledají tajnou přísadu, ale i obchodníci či restauratéři, kterým je líto vyhodit jídlo, které zbylo v obchodě či kuchyni. A taky všichni ostatní, kterým se domů dostal výrobek, který nechtějí či nemohou konzumovat, nebo ho sníst nestihnout.


Jen pro zajímavost, první výrobek ve veřejné lednici v České republice byla nugátová bonboniéra.


Výrobky v lednici mohou být s prošlou dobou minimální trvanlivosti, nemusí být vždy prvojakostní – důležité je, že nejsou zdravotně závadné a že jsou vhodné pro konzumaci! Za to co jíte, jste vždy zodpovědní vy – provozovatel lednice nenese žádnou odpovědnost za případné škody, způsobené konzumací výrobků z lednice.


Pravidla veřejné lednice


Dávej do lednice jen jídlo, které se dá ještě sníst. Plesnivé nebo nahnilé ovoce/zeleninu dej raději na kompost.


Vezmi si, co chceš, ale vždy si zkontroluj stav jídla. Jen ty neseš odpovědnost za to, co jíš.


Udržuj pořádek!


Potraviny, které nepatří do lednice (např. pečivo), dej na místo k tomu určené. U ledničky jsou připravené krabičky, ubrousky či sáčky, do kterých si jídlo můžeš zabalit.


Nalep na lednici lísteček, že jsi přidal něco nového a dobrého.


Pravidla pro obsluhu


Lednice musí zůstat přístupná komukoliv (jídlo není určeno pouze pro znevýhodněné či vybrané skupiny) .


O lednici je třeba se starat – kontrolovat, čistit, udržovat v použitelném stavu Provozovatelé by měli dbát o „dobré jméno“ konkrétní lednice i celého projektu Na lednici musí být uvedena pravidla užívání a měla by být označena logem Veřejná lednice


Sami uživatelé nesou zodpovědnost za to, co konzumují.

Další služby

U lednice můžete ve vyznačených boxech nechat suché pečivo či vaječné skořápky. V prodejně funguje i sběrné místo na přepálený jedlý olej. (je-li prodejna zavřená, můžete olej nechat v označené  láhvi i u ledničky)


Péče o
tělo

Péče o fyzické tělo je stejně důležitá jako péče o duši a ducha. Relaxace,masáže a pomoc při zvládání bolestivých signálů těla je část služeb centra Zdravé Já.

zjistit víc
Přednášky
a semináře

Umožnit vám získávání nových informací a setkávání s inspirativními lidmi je důležitou náplní centra Zdravé Já. Přednášky jsou zajišťovány externími lektory, z nichž mnozí jsou díky dlouhodobé spolupráci naši přátelé a do centra se vracejí pravidelně s novými tématy.

zjistit víc
Cvičení

Centrum Zdravé Já disponuje dvěmi rekonstruovanými sály, které jsou využívány ke cvičení jógy, zdravotnímiho cvičení a cvičení Spirální stabilizace. Přehledný rozpis cvičení s aktuální nabídnou najdete zde

zjistit víc
Zdravé
stravování

„Nezáleží na tom, jak se vaří, ale s jakou láskou se to dává dohromady.“ Jaroslav Hašek

Tak můžete posoudit, jak to jde s láskou našemu týmu v novém bistru.

zjistit víc